Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Egzekucja przeciwko zmarłemu dłużnikowi - kto ponosi koszty?

komornik

Czy wierzyciel, który złożył wniosek o egzekucję przeciwko osobie już nieżyjącej, musi pokryć koszty postępowania? Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego wyjaśnia tę kwestię i wskazuje, kiedy takie działanie może zostać uznane za "oczywiście niecelowe". To istotna informacja nie tylko dla wierzycieli, ale także dla komorników i sądów.

Czy stały dostawca jest objęty klauzulą tajemnicy przedsiębiorstwa?

tajemnica przedsiębiorstwa

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne. Zamawiający może ograniczyć dostęp do informacji zawiązanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego tylko w przypadkach określonych w ustawie.

W kasach samorządów brakuje 17,5 miliarda złotych. Można byłoby wybudować za to 700 szkół

Krajowy Rejestr Długów

Rekordzistką jest firma z Warszawy, której dług to ponad 13,5 mln. Wśród osób prywatnych w gronie dłużników przeważają mężczyźni. Kobiety mają mniejsze zaległości.

Administracyjny tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności - nowa interpretacja Sądu Najwyższego

zaległości podatkowe

Sąd Najwyższy w uchwale z 25 października 2023 r. (sygn. III CZP 2/23) rozstrzygnął istotne zagadnienie dotyczące administracyjnych tytułów wykonawczych zabezpieczonych hipoteką przymusową. Kluczowym problemem było określenie, czy takie tytuły mogą uzyskać sądową klauzulę wykonalności w celu zaspokojenia zobowiązań podatkowych z nieruchomości obciążonych hipoteką w planie podziału sum uzyskanych z egzekucji sądowej.

Czy do umowy o zarządzanie PPK stosuje się procedury udzielania zamówień publicznych?

Pracownicze Plany Kapitałowe

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych mają zastosowanie do umów o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym tylko wtedy, gdy wartość zamówienia na zarządzanie jest co najmniej równa progom unijnym, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy Pzp.