Burmistrz Pruszcza Gdańskiego ogłasza ustny przetarg ograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanych położonej przy ul. Komunalnej w Pruszczu Gdańskim
142 200,00 PLN
01.09.2026
06.10.2026 35 dni do końca
34450148
Przetarg
URZĄD MIASTA PRUSZCZA GDAŃSKIEGO
ul. GRUNWALDZKA 20
83-000
PRUSZCZ GDAŃSKI
Burmistrz Pruszcza Gdańskiego
ogłasza ustny przetarg ograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanych stanowiących własność Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański
- Działki gruntowe niezabudowane nr 106/41 o powierzchni 0,0062 ha i 106/51 o pow. 0,0227 ha, obręb 15 zapisane w księdze wieczystej nr GD1G/00020192/1, położone przy ul. Komunalnej
w Pruszczu Gdańskim.
Kształt przedmiotowych działek jest nieregularny, wydłużony. Ukształtowanie terenu korzystne, teren płaski. Działki posiadają pełny dostęp do sieci uzbrojenia terenu - w najbliższym otoczeniu znajduje się sieć gazowa, wodociągowa, elektroenergetyczna i kanalizacyjna. Przez działkę nr 106/41 przebiega sieć kanalizacyjna.
Zgodnie z uchwałą Nr XVI/159/2008 Rady Miasta Pruszcz Gdański z dnia 20 lutego 2008 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Pruszcz Gdański „Rejon ul. Przy Torze” – teren ograniczony od wschodu – torami kolejowymi relacji Gdańsk – Łódź, od południa – granicą administracyjną miasta, od zachodu – ul. Grunwaldzką,
od północy – ul. Przy Torze, teren działek ewidencyjnych nr 106/41 i 106/51 z obrębu 15, przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z prawem realizacji usług (5MN). Ponadto, część działki ewidencyjnej nr 106/51 znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej stanowisk archeologicznych.
Działki ewidencyjne nie mogą być samodzielnie zagospodarowane, nie posiadają dostępu do drogi publicznej.
Sprzedaż w formie przetargu ustnego ograniczonego do właścicieli nieruchomości przyległych, celem poprawy zagospodarowania ich nieruchomości.
Dział III ww. księgi wieczystej wpisano ograniczone prawa rzeczowe - wpisy nie dotyczą przedmiotowych działek.
Dział IV ww. księgi wieczystej jest wolny od obciążeń i zobowiązań.
Cena wywoławcza 142 200,00 zł netto.
Postąpienie wynosi 1% ceny wywoławczej z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych: 1 420,00 zł.
Do ceny nieruchomości ustalonej w przetargu zostanie doliczony podatek VAT w wysokości 23%, wynikającej z obowiązujących przepisów.
Termin pisemnego uczestnictwa w przetargu ograniczonym ustala się do dnia 1 października 2026 roku włącznie. Pisemne zgłoszenie uczestnictwa w przetargu powinno zawierać następujące informacje o uczestniku: imię i nazwisko wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, serie i numery dowodów osobistych, adres lub firmę i jej siedzibę oraz osobę upoważnioną
do reprezentacji firmy w przetargu, a także oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości przyległej do działki będącej przedmiotem przetargu.
Lista osób zakwalifikowanych do przetargu ustnego ograniczonego zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta ul. Grunwaldzka 20, nie później niż do dnia 5 października 2026 roku.
Przetarg odbędzie się w dniu 6 października 2026 roku o godzinie 1000 w sali posiedzeń numer 1 Urzędu Miasta Pruszcza Gdańskiego przy ul. Grunwaldzkiej 20.
Wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej należy wpłacić w pieniądzu (PLN) przelewem
(z zaznaczeniem na jaką nieruchomość jest wpłata) najpóźniej do dnia 1 października 2026 roku na konto Banku Spółdzielczego Nr 63 8335 0003 0121 1827 2000 0080.
Za datę wpłaty wadium przyjmuje się datę uznania środków na rachunku bankowym Urzędu Miasta. Wpłacenie wadium jest równoznaczne z zapoznaniem się z uwarunkowaniami urbanistyczno – architektonicznymi do zabudowy, z uzbrojeniem znajdującym się na terenie objętym przetargiem oraz jest równoznaczne z potwierdzeniem zapoznania się z warunkami przetargu i ich akceptacją. Wadium wpłacone przez oferenta, który wygra przetarg zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia nieruchomości. Pozostałym oferentom wadium zostanie zwrócone nie później niż przed upływem
3 dni od dnia zamknięcia przetargu - warunkiem jest podanie konta, na które powinno być zwrócone wadium. Oferent jest zobowiązany okazać komisji przetargowej przed rozpoczęciem przetargu dokument potwierdzający tożsamość oraz dowód wpłaty wadium. Jeżeli uczestnik przetargu jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego, a w przypadku osoby prawnej, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu informację odpowiadającą odpisom aktualnym z rejestru przedsiębiorców (KRS). Przy nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 24 marca 1920 r.
o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2017 r. poz. 2278). W przypadku zamiaru nabycia nieruchomości w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej wadium winno być wniesione przez obojga małżonków.
Nabywca nieruchomości zostanie zawiadomiony o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości najpóźniej w terminie 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Nieprzystąpienie, bez usprawiedliwienia, do zawarcia umowy w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu uprawnia organizatora przetargu do odstąpienia od zawarcia umowy, i zatrzymania zapłaconego wadium. Nabywca, który wygra przetarg będzie zobowiązany do zapłaty ceny uzyskanej w przetargu
w terminie trzech dni roboczych przed dniem zawarcia umowy sprzedaży. Koszty notarialne w całości ponosi nabywca.
Szczegółowe informacje dotyczące sprzedaży można uzyskać w Referacie Gospodarki Terenami tel. +48 58 775 99 47, dot. przeznaczenia gruntów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Referacie Planowania i Rozwoju tel. +48 58 775 99 13, dot. uzbrojenia działki
w Referacie Techniczno - Inwestycyjnym tel. +48 58 775 99 78.
Burmistrz może odwołać ogłoszony przetarg zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2026 r. poz. 399 z późn. zm.).