Ogłasza się pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż z zasobu nieruchomości Gminy Żary o statusie miejskim lokali mieszkalnych wraz z udziałami w częściach wspólnych nieruchomości.
03.09.2026
34450553
Przetarg
URZĄD MIEJSKI W ŻARACH WYDZ. GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI ARCHITEKTURY I ZASOBÓW
ul. KOMUNALNYCH RYNEK 1-5
68-200
ŻARY
WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU
Ogłasza się pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż z zasobu nieruchomości Gminy Żary o statusie miejskim lokali mieszkalnych wraz z udziałami w częściach wspólnych nieruchomości.
|
lp |
Nr działki --------- Nr księgi wieczystej ------ Powierzchnia działki ----------------- Udział ------ Położenie |
Opis i przeznaczenie nieruchomości oraz sposób jej zagospodarowania |
Cena wywoławcza (zł) ------- Proponowana wysokość postąpienia (zł) |
|
1. |
415 ------ ZG1R/00028083/5 ------- 0,5371ha (użytki B) ------ 35/1000 ------ ul. Niepodległości 11 obręb 5 |
Lokal mieszkalny nr 6 kl. I, położony na I piętrze budynku, składający się z dwóch pokoi, kuchni i W.C. o łącznej powierzchni użytkowej 44,10m2. Do lokalu przynależy pomieszczenie gospodarcze o pow. 12,20m2 w piwnicy budynku oraz pomieszczenie gospodarcze o pow. 4,80m2 w budynku gospodarczym. Lokal do generalnego remontu, zużycie techniczne lokalu określone zostało na poziomie 60%, a zużycie funkcjonalne na 62%. Nieruchomość znajduje się na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla powyższego terenu zostały wydane decyzje: 159/2010 z 28.09.2010r. dla inwestycji polegającej na budowie garażu blaszanego, 82/2012 z 05.06.2012r. dla inwestycji polegającej na budowie garażu wolnostojącego oraz 31/2015 z 10.04.2015 polegającej na zmianie sposobu użytkowania części korytarza na cele mieszkalne oraz wybiciu otworów okiennych w ścianie zewnętrznej budynku i montażu okien połaciowych. Rok budowy budynku - lata 1920-1940. |
168.000,00 zł, w tym:
140.671,00 zł – lokal 27.329,00 zł – udział w gruncie. ------- 2.000,00 zł |
|
2. |
415 ------ ZG1R/00028083/5 ------- 0,5371ha (użytki B) ------ 25/1000 ------ ul. Niepodległości 11 obręb 5 |
Lokal mieszkalny nr 7 kl. I, położony na II piętrze budynku (poddasze), składający się z dwóch pokoi i kuchni o łącznej powierzchni użytkowej 29,40m2. Do lokalu przynależy pomieszczenie gospodarcze o pow. 9,40m2 w piwnicy budynku oraz pomieszczenie gospodarcze o pow. 4,80m2 w budynku gospodarczym. W.C. w częściach wspólnych, w budynku gospodarczym, w którym znajdują się toalety wspólne dla lokali. Lokal do generalnego remontu, zużycie techniczne lokalu określone zostało na poziomie 70%, a zużycie funkcjonalne na 74%. Nieruchomość znajduje się na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla powyższego terenu zostały wydane decyzje: 159/2010 z 28.09.2010r. dla inwestycji polegającej na budowie garażu blaszanego, 82/2012 z 05.06.2012r. dla inwestycji polegającej na budowie garażu wolnostojącego oraz 31/2015 z 10.04.2015 polegającej na zmianie sposobu użytkowania części korytarza na cele mieszkalne oraz wybiciu otworów okiennych w ścianie zewnętrznej budynku i montażu okien połaciowych. Rok budowy budynku - lata 1920-1940. |
95.000,00 zł, w tym:
75.325,00 zł – lokal 19.675,00 zł – udział w gruncie. ---------- 1.000,00 zł |
|
3. |
415 ------ ZG1R/00028083/5 ------- 0,5371ha (użytki B) ------ 34/1000 ------ ul. Niepodległości 11 obręb 5
|
Lokal mieszkalny nr 7 kl. II, położony na II piętrze budynku (poddasze), składający się z trzech pokoi, kuchni i W.C. o łącznej powierzchni użytkowej 43,20m2. Do lokalu przynależy pomieszczenie gospodarcze o pow. 10,50m2 w piwnicy budynku oraz pomieszczenie gospodarcze o pow. 6,70m2 w budynku gospodarczym. Lokal do generalnego remontu, zużycie techniczne lokalu określone zostało na poziomie 62%, a zużycie funkcjonalne na 64%. Nieruchomość znajduje się na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla powyższego terenu zostały wydane decyzje: 159/2010 z 28.09.2010r. dla inwestycji polegającej na budowie garażu blaszanego, 82/2012 z 05.06.2012r. dla inwestycji polegającej na budowie garażu wolnostojącego oraz 31/2015 z 10.04.2015 polegającej na zmianie sposobu użytkowania części korytarza na cele mieszkalne oraz wybiciu otworów okiennych w ścianie zewnętrznej budynku i montażu okien połaciowych. Rok budowy budynku - lata 1920-1940. |
155.000,00 zł, w tym:
128.290,00 zł – lokal 26.710,00 zł – udział w gruncie. --------- 2.000,00 zł |
Pierwszy przetarg odbędzie się w dniu 21 października 2026r. o godz. 1000 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Żarach. Wadium wniesione w walucie polskiej w wysokości 10% ceny wywoławczej należy wpłacić na konto bankowe Urzędu Miejskiego w Żarach: PKO BP 34 1020 5402 0000 0302 0313 9094 do dnia 16 października 2026r. W przypadku dokonania płatności w formie przelewu bankowego, wpłata winna nastąpić odpowiednio wcześniej, aby została ujawniona na rachunku organizatora przetargu najpóźniej w dniu 16 października 2026r. Przedmiotowe nieruchomości wolne są od wszelkich obciążeń na rzecz osób trzecich i nie są przedmiotem zobowiązań. Sprzedaż nieruchomości lokalowych zwolniona jest z podatku VAT w myśl art. 43, ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2025r. poz. 775 ze zm.). Nabywca przejmuje nieruchomość w stanie istniejącym. Celem obejrzenia lokalu należy zgłosić się do administratora tj. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. ul. Zakopiańska 7, 68-200 Żary, który wyznaczy termin udostępnienia lokalu, telefon kontaktowy ROM 2 (068) 479-46-40, ROM 1 (068) 479-46-38, e-mail: zgmzary@zgmzary.pl. Osoba przystępująca do przetargu powinna zapoznać się z operatem szacunkowym dotyczącym nieruchomości oraz Regulaminem przetargów na sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiących własność Gminy Żary o statusie miejskim, będącymi do wglądu u organizatora przetargu. Przystąpienie do przetargu oznacza akceptację warunków i zasad określonych w Regulaminie. Burmistrzowi Miasta Żary przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania nabywcy nieruchomości. Sprawy dotyczące przyłączenia lokalu do instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej nabywca reguluje we własnym zakresie. Jeśli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w wyznaczonym miejscu i terminie, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie będzie podlegać zwrotowi. Ogłoszenie o przetargu wraz z treścią Regulaminu przetargów na sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiących własność Gminy Żary o statusie miejskim zostają wywieszone w siedzibie tutejszego urzędu (II piętro) oraz zamieszczone na miejskiej stronie internetowej: www.zary.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej: www.bip.zary.pl. Wyciąg z ogłoszenia o przetargu zostaje podany do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w prasie. Szczegółowych informacji o przetargu udziela: Wydział Gospodarki Nieruchomościami Architektury i Zasobów Komunalnych Urzędu Miejskiego w Żarach, pokój 213b, tel. 068 470 83 19