Burmistrz Wolina ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności nieruchomości zabudowanej, położonej w obrębie ewidencyjnym Jarzębowo
03.09.2026
34450593
Przetarg
URZĄD MIEJSKI W WOLINIE
ul. ZAMKOWA 23
72-510
WOLIN
OGŁOSZENIE
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2026 r., poz. 399) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t.j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 2213)
Burmistrz Wolina
ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności
nieruchomości zabudowanej, położonej w obrębie ewidencyjnym Jarzębowo:
► Działka nr 474/2 o powierzchni 0,3813 ha.
Cena wywoławcza: 160.000,00 zł brutto, księga wieczysta: SZ1K/00024963/7.
Klasoużytek: RIIIa (grunty orne), Br-RIIIa (grunty rolne zabudowane), ŁV (łąki trwałe).
Nieruchomość jest wolna od obciążeń i zobowiązań. Działy III i IV księgi wieczystej nie zawierają żadnych wpisów.
Działka będąca przedmiotem niniejszego ogłoszenia, nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Wolin, uchwalonym uchwałą nr LXXXIII/848/23 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 2 października 2023 r., przedmiotowa działka położona jest częściowo na terenie istniejącej zabudowy mieszkaniowej i częściowo na terenie przeznaczonym na cele rolne.Na jej terenie znajduje się budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy 96 m2 oraz trzy budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy: 48 m2, 39 m2 oraz 4 m2. Budynki w złym stanie technicznym, kwalifikują się do generalnego remontu. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej.
Z uwagi na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, działka nr 474/2, położona w Jarzębowie jest nieruchomością rolną w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz.U.2025.1653 ze zm.).
Zgodnie z art. 2a ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, warunki nabycia nieruchomości rolnych przez rolników indywidualnych nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Osoba niebędąca rolnikiem może nabyć taką nieruchomość
w przypadku gdy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie skorzysta z prawa pierwokupu.
Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działki nr 474/2, położonej w Jarzębowie, odbędzie się w dniu 14 października 2026 r., w Dworku Wolińskim przy ul. Zamkowej 23a w Wolinie, o godzinie 12:00.
Wadium w pieniądzu w wysokości 10% ceny wywoławczej każdej z nieruchomości, należy wpłacać przelewem na konto Urzędu Miejskiego nr: 67 9393 0000 0000 0156 2000 0050 w Banku Spółdzielczym w Wolinie. Wpłaty wadium należy dokonać tak, aby środki pieniężne znalazły się na rachunku bankowym najpóźniej w dniu 7 października 2026 r.
W tytule przelewu należy określić, na którą nieruchomość wpłacane jest wadium.
Osoby fizyczne zobowiązane są przedstawić komisji przetargowej dokument stwierdzający ich tożsamość, natomiast osoby prawne – aktualny odpis z rejestru handlowego, pełnomocnictwo i dokument tożsamości osoby reprezentującej. Do spisania protokołu wymagany jest numer NIP. Do nabycia nieruchomości przez oferenta zagranicznego mają zastosowanie przepisy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeśli nikt nie przystąpił do przetargu ustnego lub żaden z uczestników nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym, że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Wadium oferenta, który wygra przetarg, zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia nieruchomości w dniu zapłaty pozostałej należności za nieruchomość, natomiast innym oferentom zostanie niezwłocznie zwrócone.
Wadium nie podlega zwróceniu, jeżeli osoba, która wygra przetarg, uchyli się od zawarcia umowy notarialnej.
Burmistrz zastrzega sobie prawo odwołania przetargu bez podania przyczyny.
Osiągnięta w wyniku przetargu cena nieruchomości podlega zapłacie przed zawarciem umowy przenoszącej prawo własności nieruchomości.
Przystępujący do przetargu powinni zapoznać się we własnym zakresie ze stanem nieruchomości, w tym z jej parametrami, aktualnym oraz możliwym przyszłym sposobem zagospodarowania.
Koszty umowy notarialnej ponosi nabywca nieruchomości. Protokół z przetargu będzie zawierał oświadczenie, że nabywcy jest znany przedmiot przetargu i z tego tytułu nie wnosi i nie będzie wnosił żadnych roszczeń wobec Gminy Wolin.
Gmina Wolin nie planuje w najbliższym czasie poprawy przejezdności drogi dojazdowej do działek będących przedmiotem przetargu.
Nabywca we własnym zakresie i na własny koszt wskazuje granice nieruchomości. W przypadku istnienia w granicach działki sieci uzbrojenia technicznego nabywca zapewni służbom specjalistycznym swobodny dostęp do tych urządzeń w celu ich konserwacji lub naprawy.
W przypadku zamiaru nabycia nieruchomości w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej do przetargu winni przystąpić oboje małżonkowie, chyba że zostanie przedłożona przez uczestnika przetargu zgoda współmałżonka na nabycie nieruchomości wyrażona w formie sporządzonego pełnomocnictwa.
Uczestnik przetargu może wnieść skargę do Burmistrza Wolina na czynności związane z przeprowadzeniem przetargu, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia przetargu.
Szczegółowych informacji na temat przetargu udziela pracownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Wolinie (ul. Zamkowa 23), pokój nr 8, tel. 512 348 851.
Ogłoszenie znajduje się na stronie internetowej https://gminawolin.pl/ w zakładce „nieruchomości na sprzedaż” oraz: http://bip.gminawolin.pl/strony/menu/35.dhtml
a także zostało wywieszone na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Wolinie (ul. Zamkowa 23).
Wolin, dnia 31 sierpnia 2026 r.