Wyciąg z ogłoszenia o I ustnym przetargu nieograniczonym na sprzedaż prawa własności części nieruchomości miasta Gliwice, położonej w Gliwicach
04.09.2026
34450983
Przetarg
URZĄD MIEJSKI GLIWICE
ul. ZWYCIĘSTWA 21
44-100
GLIWICE
Wyciąg z ogłoszenia o I ustnym przetargu nieograniczonym na sprzedaż prawa własności części nieruchomości miasta Gliwice, położonej w Gliwicach przy ul. Jeziornej, oznaczonej jako działka nr 1192/2, obręb Bojków.
PREZYDENT MIASTA GLIWICE INFORMUJE,
że na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21 (parter) i ul. Jasnej 31A (parter), na stronie internetowej miasta (gliwice.eu) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (bip.gliwice.eu) zostało podane do publicznej wiadomości ogłoszenie o I ustnym przetargu nieograniczonym na sprzedaż działki nr 1192/2, obręb Bojków (identyfikator działki: 246601_1.0018.1192/2), stanowiącej własność Miasta Gliwice, położonej w Gliwicach przy ul. Jeziornej. Ponadto wyciąg z ogłoszenia został zamieszczony w prasie regionalnej („Gazecie Wyborczej”) oraz w prasie lokalnej („Miejskim Serwisie Informacyjnym – Gliwice”).
1. Dane ewidencyjne: - działka nr 1192/2, obręb Bojków, użytek: RIIIa – grunty orne, o pow. gruntu 0,0721 ha, identyfikator: 246601_1.0018.1192/2.
2. Położenie i opis: działka nr 1192/2, obręb Bojków położona jest przy ul. Jeziornej w Gliwicach. Kształt działki jest regularny, zbliżony do prostokąta o wymiarach ok. 19 na 38 m. Teren działki jest płaski, porośnięty drzewami i krzewami. W przypadku konieczności usunięcia drzew lub krzewów należy stosować przepisy ustawy o ochronie przyrody, z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu zawartych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Sąsiedztwo stanowią tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i tereny rolne.
Działy III i IV księgi wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej działki są wolne od wpisów.
Zgodnie z mapą zasadniczą na terenie działki nr 1192/2 nie ma zlokalizowanej miejskiej sieci kanalizacji deszczowej oraz miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej. Sieć wodociągowa, gazowa, kanalizacji sanitarnej, i telekomunikacyjna w ulicy Spacerowej. Warunki techniczne podłączenia do sieci uzbrojenia terenu oraz możliwość zapewnienia dostawy mediów określą dysponenci sieci na wniosek i koszt nabywcy nieruchomości.
Na działce mogą wystąpić inne niezinwentaryzowane sieci, za które będzie odpowiadał przyszły nabywca. Wszystkie istniejące urządzenia odwodnieniowe znajdujące się w granicach przedmiotowej nieruchomości, stanowią własność właściciela odwadnianego terenu a następnie przyszłego nabywcy, właściciel odpowiada również za prawidłowość włączeń oraz ich stan techniczny. W granicach działki mogą również znajdować się przewody drenarskie. W przypadku ich uszkodzenia nabywca zobowiązany jest do usunięcia awarii na własny koszt oraz we własnym zakresie.
W pobliżu działki planowana inwestycja związana z odwodnieniem w ul. Jeziornej.
Część nieruchomości o powierzchni 0,0250 ha objęta jest umową dzierżawy z przeznaczeniem terenu na ogród przydomowy, obowiązującą do 31 października 2027 r. W związku z powyższym w przypadku sprzedaży działki nr 1192/2, obręb Bojków przyszły nabywca wejdzie w prawa i obowiązki wydzierżawiającego.
Działka nr 1192/2, obręb Bojków posiada skomunikowanie z drogą publiczną ul. Spacerową poprzez działki nr 1192/1, 1193, 1770 i 1769, obręb Bojków, stanowiące własność Miasta Gliwice, zjazdem istniejącym.
3. Przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania: zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru obejmującego część „dzielnicy Bojków” położoną pomiędzy ul. Ulicami Knurowską, Bojkowską i autostradą A4 - etap I (uchwała nr XI/196/2025 Rady Miasta Gliwice z 20 marca 2025 r.) działka 1192/2 obręb Bojków znajduje się na terenie o symbolu: 25MN – co oznacza: tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
4. Cena wywoławcza brutto: 279 600,00 zł. Cena zawiera 23 % podatek VAT zgodnie z ustawą 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 775 z późn. zm.). Minimalne postąpienie: 2 800,00 zł.
5. Wadium: 28 000,00 zł należy wnieść do 29 września 2026 r. Datą wniesienia wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Gliwice.
6. Termin i miejsce przetargu: 6 października 2026 r., godz. 10.00, siedziba Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Gliwicach, ul. Jana 31A, sala 105, I piętro.
7. Podpisanie notarialnej umowy kupna-sprzedaży nastąpi do 5 listopada 2026 r.
Dodatkowych informacji na temat warunków przetargu można uzyskać pod numerem tel. 32/338-64-11 lub 32/338-64-09, 32/338-64-12.