Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Zasiedzenie a wszczęcie egzekucji z nieruchomości - czy wszczęcie egzekucji przerywa bieg zasiedzenia? Analiza orzeczenia SN

kodeks cywilny

Czy podjęcie czynności egzekucyjnych wobec właściciela nieruchomości może skutecznie przerwać bieg terminu zasiedzenia, z którego korzysta osoba faktycznie władająca rzeczą jak właściciel?

Zamówienia publiczne: wykonawcy coraz częściej składają odwołania do KIO

postępowanie odwoławcze

Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) przewiduje możliwość wnoszenia przez wykonawców niezadowolonych z decyzji podjętych przez zamawiającego w postępowaniu o zamówienie publiczne odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

W Cieszynie testują "paczkomat na dokumenty". To namiastka urzędu czynnego przez całą dobę

urzędnicy

Starostwo Powiatowe w Cieszynie kupiło automatyczne urządzenie do odbioru dowodów rejestracyjnych. Takie urządzenia działają już w innych polskich miastach.

Czy orzeczenie komisji ds. zdarzeń medycznych jest tytułem egzekucyjnym? Wyjaśnia SN

klauzula wykonalności

W styczniu 2023 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą prawnej kwalifikacji orzeczeń wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Uznał, że orzeczenie komisji ustalające wysokość kosztów postępowania stanowi tytuł egzekucyjny i może być zaopatrzone w klauzulę wykonalności.

Spełnianie warunków udziału w zamówieniach publicznych: wymóg ciągłości wg KIO

postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z judykaturą dotyczącą zamówień publicznych wykonawcy składający ofertę w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązani są do wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu przez cały czas od daty upływu terminu składania ofert co najmniej do dnia wyboru oferty najkorzystniejszej.