Obwieszczenie Wojewody Lubelskiego o wydaniu decyzji o realizacji inwestycji polegającej na „Budowie zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią na odcinku rzeki Bug w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej”
27.01.2026
34417489
osoba kontaktowa: tel. (81) 74-24-448
OBWIESZCZENIE WOJEWODY LUBELSKIEGO
o wydaniu decyzji o realizacji inwestycji
Zgodnie z art. 6 i art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 29 października 2021 r., o budowie zabezpieczenia granicy państwowej (Dz.U. z 2023 r., poz. 1390), w związku z art. 11f ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 311), zawiadamiam, że w dniu 15 stycznia 2026 r. wydana została decyzja o realizacji inwestycji polegającej na „Budowie zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią na odcinku rzeki Bug w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej”.
Decyzja dotyczy nieruchomości:
Działki w całości przeznaczone pod pas drogi granicznej:
Powiat włodawski, jednostka ewidencyjna 061906_2 Gmina Włodawa, obręb ewidencyjny 0016 Orchówek
892/2, 892/3, 801/2, 801/3, 801/4, 801/5, 801/6, 249/3, 249/4, 249/5, 249/7.
Działki podlegające podziałowi przeznaczone w części pod pas drogi granicznej:
Numer działki przed nawiasem – działka przed podziałem,
() numer działki w nawiasie – działka po podziale przeznaczona pod pas drogi granicznej (przeznaczona do przejęcia na rzecz Skarbu Państwa
Powiat włodawski, jednostka ewidencyjna 061906_2 Gmina Włodawa, obręb ewidencyjny 0016 Orchówek
249/1 (249/8, 249/9, 249/10), 249/2 (249/12, 249/14), 801/1 (801/7, 801/9), 892/1 (892/4).
Zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r., o budowie zabezpieczenia granicy państwowej decyzja o realizacji inwestycji podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Decyzja zobowiązuje do:
- niezwłocznego wydania nieruchomości, opróżnienia lokali i innych pomieszczeń,
- faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez inwestora.
Informuję, że:
- zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 29 października 2021 r., o budowie zabezpieczenia granicy państwowej (Dz.U. z 2023 r., poz. 1390), w związku z art. 18 ust. 1e ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r., o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 311), dotychczasowi właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości objęci decyzją o realizacji inwestycji, którzy wydadzą inwestorowi – Komendant Główny Straży Granicznej, al. Niepodległości 100, 02-585 Warszawa – nieruchomość lub wydadzą nieruchomość i opróżnią lokal oraz inne pomieszczenia niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji o realizację inwestycji – wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5% wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego,
- zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 29 października 2021 r., o budowie zabezpieczenia granicy państwowej (Dz.U. z 2023 r., poz. 1390), w związku z art. 18 ust. 1f specustawy drogowej, gdy decyzja o realizacji inwestycji dotyczy nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym albo budynkiem, w którym został wyodrębniony lokal mieszkalny, wysokość odszkodowania przysługującego dotychczasowemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu zamieszkałemu w tym budynku albo lokalu, powiększa się o kwotę 10.000 zł w odniesieniu do tej nieruchomości,
- w przypadku, gdy decyzja o realizacji inwestycji, dotyczy nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym albo budynkiem, w którym został wyodrębniony lokal mieszkalny, właściwy inwestor jest obowiązany, w terminie faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie, do wskazania lokalu zamiennego,
- w przypadku niewydania nieruchomości właściwemu inwestorowi, na jego wniosek zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko dotychczasowym właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości;
- w przypadku nieudostępnienia nieruchomości właściwemu inwestorowi, na jego wniosek zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko dotychczasowym właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości,
- zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r., o budowie zabezpieczenia granicy państwowej w związku z art. 13 ust. 3 specustawy drogowej, w przypadku, gdy przejęta jest część nieruchomości, a pozostała część nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele, właściwy inwestor – Komendant Główny Straży Granicznej, al. Niepodległości 100, 02-585 Warszawa – jest obowiązany do nabycia, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa.
Informacje dotyczące przedmiotowej inwestycji można uzyskać: drogą telefoniczną pod wskazanym niżej numerem telefonu lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP): /luwwlublinie/ezd, eDoręczenia oraz osobiście w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przy
ul. Lubomelskiej 1-3, II piętro, po uprzednim umówieniu wizyty (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach 9:00 do 14:00). Numer telefonu do kontaktu: (81) 74-24-448.
Stronom przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji do Ministra Finansów i Gospodarki, za pośrednictwem Wojewody Lubelskiego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2025 r., poz. 1691), doręczenie uważa się za dokonane, po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia, tj. od dnia 27 stycznia 2026 r. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania, strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Wojewody Lubelskiego. Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.
Ponadto informuję, że z dniem wydania decyzji o realizacji inwestycji, z urzędu wszczęto postępowania w sprawie ustalenia odszkodowań za przejęte nieruchomości wskazane w pkt IX tej decyzji. W toku postępowań odszkodowawczych zostanie powołany biegły rzeczoznawca majątkowy, który sporządzi operaty szacunkowe określające wartość przejmowanych nieruchomości. Strony postępowania zostaną zawiadomione odrębnym pismem o możliwości zapoznania się z aktami sprawy, w tym ze sporządzoną przez biegłego opinią o wartości nieruchomości oraz o możliwości wnoszenia uwagi wniosków. Podstawę ustalonego przez organ odszkodowania stanowi wartość nieruchomości określona przez rzeczoznawcę majątkowego.
Wydanie nieruchomości powinno zostać udokumentowane (uzewnętrznione). Dokumentem potwierdzającym ten fakt jest np. protokół zdawczo-odbiorczy, jednostronne oświadczenie przekazane/wysłane inwestorowi. Liczy się data wpływu dokumentu do inwestora. W przypadku małżonków/kilku współwłaścicieli wszyscy muszą wydać nieruchomość w ww. terminie. Nieutrudnianie wejścia na grunt/nieruchomość może nie być uznawane za wydanie nieruchomości. Przepisy uzależniają bowiem powiększenie należnego odszkodowania wyłącznie od aktywności w tym zakresie dotychczasowego właściciela (użytkownika wieczystego) w ww. terminie.
W zakresie spraw dotyczących ustalenia odszkodowania do kontaktu wyznaczony jest pracownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie nr tel.: (81) 74-24-375.
Dodatkowe informacje oraz dokumenty dotyczące postępowań odszkodowawczych są dostępne na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego www.lublin.uw.gov.pl w zakładce Obsługa klienta/ Odszkodowania/Odszkodowanie za nieruchomości.
Data publikacji: 27 stycznia 2026 r.
Z up. Wojewody Lubelskiego
/-/
Aneta Ciesielczuk
Z-ca Dyrektora Wydziału Infrastruktury
/podpisano elektronicznie/