Białowieża. Konferencja Regionów Wschodnich Unii Europejskiej
04.07.2025
34384924
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO
ul. M. CURIE-SKŁODOWSKIEJ 14
15-097
BIAŁYSTOK
Białowieża. Konferencja Regionów Wschodnich Unii Europejskiej
Odbyła się z inicjatywy Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasz Prokoryma. W dniach 25-26 czerwca z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Raffaelem Fitto spotkało się w Białowieży 50 przedstawicieli państw graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą, czyli Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. To było pierwsze w regionie i trzecie w Polsce wydarzenie na tak wysokim szczeblu. A jak podkreślała Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, był to również pierwszy w historii Unii Europejskiej Szczyt Regionów Wschodnich Wspólnoty.
Rozmowy w Białowieży dotyczyły wyzwań, z którymi mierzą się wschodnie regiony UE w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, kryzysu migracyjnego oraz możliwości ich wsparcia w kolejnej perspektywie finansowej.
– Zaczynają się prace nad paktem dla wschodnich regionów granicznych Unii Europejskiej – taką informację przekazał wiceprzewodniczący KE Raffaele Fitto, który jest też Komisarzem Unii Europejskiej ds. Spójności i Reform. – Podejście Komisji Europejskiej jest takie, aby nadać nowy start tym regionom. Dotyczą one obronności, ale równie ważne jest wsparcie gospodarcze. Dziś te regiony są w szczególnej sytuacji i ważne jest, aby dostosować politykę europejską do ich potrzeb – deklarował wiceprzewodniczący.
Tę deklarację z satysfakcję przyjął marszałek Łukasz Prokorym. Podkreślał, że sytuacja regionów przygranicznych zawsze była wyjątkowa – jednak dawniej przeważały pozytywy, obecnie to przede wszystkim minusy.
– Sąsiedztwo z agresorami: Rosją i Białorusią zyskało już nawet nazwę „trudnego sąsiedztwa”. Ale to eufemizm. Bo nie jest to trudne, ale wrogie względem naszych regionów sąsiedztwo, które wymaga od nas i całej Unii Europejskiej zdecydowanych kroków i skutecznych rozwiązań – mówił marszałek. – To ono właśnie wywiera ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców.
Dodał, że zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa i negatywny wizerunek regionów sąsiadujących z państwem-agresorem oznacza spowolnienie inwestycji i spadek liczby turystów, w tym tzw. turystyki zakupowej z Rosji i Białorusi. Zamknięte granice to z kolei zakłócenia w łańcuchach dostaw, szczególnie eksportu z regionu. Samorządy także straciły swoich partnerów współpracy transgranicznej, bo zamknięcie granic drogowych, kolejowych i wodnych sprawiło, że muszą teraz szukać innych możliwości rozwoju.
– Potrzebujemy tego wsparcia finansowego i zachęt. Potrzebujemy mechanizmów pomocowych, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Potrzebujmy też unijnych programów, które wesprą lokalnych przedsiębiorców i ograniczą depopulację – apelował marszałek.
Nie krył też radości z faktu, że szczyt tak wysokiego szczebla udało się zorganizować w Białowieży.
– Zabiegałem o tę Białowieżę bardzo, bo to dla nas ogromna szansa, aby stać się głosem tych wszystkich regionów, które borykają się z podobnymi jak my problemami. Chcemy być zauważeni i chcemy, aby ta solidarność europejska tu dała swój konkretny efekt. Ważne, że pan wiceprzewodniczący zobaczył tę naszą granicę i barierę graniczną, bo to daje obraz rzeczywisty sytuacji – dodał.
Szczyt w Białowieży odbył się w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Organizują go Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Samorządem Województwa Podlaskim i Komisją Europejską.
fot.: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Podpisy pod zdjęcie:
(Białowieża 1) W Białowieży odbył się pierwszy w historii Unii Europejskiej Szczyt Regionów Wschodnich Wspólnoty
(Białowieża 2) Inicjatorem zorganizowania szczytu był Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym