Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Nowe Prawo zamówień publicznych utrzymuje obowiązek wyjaśnienia treści oferty

poprawka

Na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych (w brzmieniu ustalonym ustawą z 24 października 2019 r.) zamawiający w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości ma obowiązek wyjaśnić treść złożonej oferty i o ile jest to konieczne, i nie będzie prowadzić do zmiany treści oferty.

Decyzja zamawiającego musi zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne

KIO

Wybór najkorzystniejszej oferty wymaga podania punktacji uzyskanej przez wykonawców oraz uzasadnienia zasad przyznania poszczególnej ilości punktów.

Czy certyfikat ISO może być kryterium oceny?

KIO

Za dopuszczalne uznać można ocenianie np. posiadania certyfikatów jakościowych ISO 9001.

Zamówienia w czasie epidemii

pzp

Do zamówień na usługi, dostawy lub roboty budowlane udzielanych w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych[1].

Udział w dialogu technicznym nie uniemożliwia udziału w przetargu

zamawiający

Wstępne konsultacje rynkowe zastępują od 1 stycznia 2021 roku dialog techniczny.

Zamawiający odrzuca ofertę jeżeli jest niezgodna z ustawą

kodeks cywilny

Zgodnie z art. 78 ust. 1 kodeksu cywilnego, dla zachowania formy pisemnej oświadczenia woli wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

"Długi weekend" nie może usprawiedliwiać niedotrzymania terminu wniesienia odwołania od rozstrzygnięcia przetargu

KIO

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie przewidują żadnych okoliczności powodujących wydłużenie terminu na wniesienie odwołania, w tym również okoliczności związanych z "długimi weekendami".

Komunikacja w przetargu ogłoszonym po 1 stycznia 2021r.

pzp

Wejście w życie przepisów nowej ustawy Prawo zamówień publicznych[1] zmieni między innymi dopuszczalne formy komunikacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pomiędzy zamawiającym a wykonawcami ubiegającymi się o uzyskanie zamówienia.

Wysokość kary umownej jako kryterium oceny ofert

zamawiający

Wysokość kary umownej za zwłokę w wykonaniu zamówienia stanowić może miernik gwarancji jakości realizacji zamówienia, podobnie jak inne kryteria oceny ofert, takie jak termin realizacji zamówienia czy długość okresu gwarancji[3].

Jak zdefiniować brak zmiany pierwotnych warunków zamówienia?

przetarg

W rozumieniu wyżej wskazanego przepisu istotną zmianą warunków zamówienia jest zmiana pierwotnych warunków zamówienia, której wpływ na cenę oferty lub krąg wykonawców zainteresowanych ubieganiem się o udzielenie zamówienia będzie znaczący.